Географія

1. Формування поняття «географія». 



Географія — наука, що вивчає природу Землі, населення та його господарську діяльність. Слово «географія» в перекладі з грецької мови означає «землеопис» («гео» — земля, «графо» — пишу). Уперше його застосував давньогрецький учений Ератосфен. 



2. Завдання географії давніх часів та сучасної географії. 


Географія давніх часів прагнула відповісти на питання: де? і що? 
Сучасна географія намагається відповісти на питання: як? і чому? 

3. Система географічних наук.




Сучасна географія є системою географічних наук про Землю. Залежно від особливостей об’єктів дослідження систему географічних наук розділяють на фізичну та соціально-економічну географію. 

Фізична географія вивчає природу Землі, явища та процеси, що відбуваються на ній. Фізична географія поєднує науки, безперервно пов’язані між собою: землезнавство, геоморфологію, метеорологію, кліматологію, гідрологію, океанологію, ґрунтознавство та багато інших. 
Соціально-економічна географія вивчає населення Землі та його господарську діяльність. Соціально-економічну географію складають різні науки, такі як, наприклад, географія населення, географія промисловості, географія сільського господарства та багато інших. 
Особливе місце в системі географічних наук посідає картографія — наука про карти, методи їх створення та використання. 
Новим напрямом географічної науки є геоінформатика, що створює та використовує географічні інформаційні системи (ГІС).


4. Пізнавальна та конструктивна роль географії.


Роль географії в суспільстві визначають, передусім, її пізнавальним і світоглядним значенням. Пізнавальна роль географії полягає в накопиченні та збереженні знань про географічну оболонку та її складові, своєрідність окремих країн і регіонів, а також формуванні географічної картини світу. Єдність і комплексність природи — результат закономірних взаємозв'язків між її компонентами. Географія дає знання про цілісність географічного середовища. У цьому, передусім, і полягає велика практична цінність географічних знань. Ці знання використовують у керуванні соціально-економічним розвитком територій, для обґрунтування регіональної політики та регіональних цільових програм тощо. 


5. Видатними географами сучасної України є:



Шаблій Олег Іванович

Пітюренко Юхим Іванович

Воблий Костянтин Григорович