Біологія

1. Формування поняття «біологія».


Біологія («био» - життя, «логос» - слово, наука) - система наук, що вивчає життя в усіх його проявах й на всіх рівнях організації живого, про живу природу, про істот, що заселяють Землю, чи вже вимерли, їхні функції розвиток особин і родів, спадковість, мінливість, взаємини, систематику, поширення на землі; про зв'язки істот та їхні зв'язки з неживою природою. Біологія встановлює загальні закономірності, властиві життю в усіх його проявах.
Термін «біологія» вперше вжив 1797 р. німецький професор анатомії Теодор Руз, пізніше 1800 р. термін застосував професор Дерптського університету Фрідріх Бурдах, а 1802 р. — Жан Батист Ламарк та  Лудольф Тревіранус.


2. Що таке біологія і що вона вивчає.


Для того, щоб повністю зрозуміти цю науку, варто просто озирнутися навколо. Рослини, тварини, люди і навіть невидимі людському оку організми є об'єктом вивчення даної дисципліни. Принципи функціонування систем і матеріалів, що входять до складу живого організму також виділяються в окремий розділ біології. Знаючи принципи організації живих організмів, біологія в результаті створила ряд споріднених наук, знання яких допомагають не тільки вивчати, але і видозмінювати навколишній світ. Такий підхід допомагає виводити нові види тварин і рослин, створювати лікарські препарати і знаходити нові методи досліджень.

3. Система біологічних наук.




Оскільки біологія є наукою про «живу» оболонку планети Земля - біосферу - то слід розрізняти науки про різні типи організмів. Класифікація цього рівня відмінності умовна, об'єднуючи організми за загальними ознаками існування.
Дисципліна, предметом вивчення якої є особливості організації людського тіла - анатомія. Ця галузь біології займається дослідженням не тільки будови, але і принципів функціонування органів, систем, тканин, з яких складається людина, їх взаємодії між собою. 
Ботаніка - наука про рослини, їх циклічний розвиток і будову. Вона вивчає всі ті закономірності, які спостерігаються в деревах, чагарниках, мохах і лишайниках. 
Мікологія - окреме вчення про гриби. 
Школярам, студентам і просто тим, хто цікавиться навколишньою природою важливо знати, що таке зоологія. Дана дисципліна вивчає тварин різних видів - починаючи від самих крихітних, невидимих для людського ока, і закінчуючи тваринами-гігантами. У сферу інтересів цієї науки входять особливості будови, поведінки та еволюції цих живих істот. Окремо вивчаються ареали проживання, еволюції та можливого подальшого розвитку тварин. 
Зоологія тісно переплітається з ботанікою і біологією людини. Залежно від того, які саме тварини вивчаються окремо, виділяють кілька дочірніх дисциплін - орнітологія (наука про птахів), ентомологія (вивчення комах), іхтіології (вчення про риб), герпентологія (вивчення рептилій і амфібій) і багато інших. 
Щоб дізнатися, що таке мікробіологія, досить скористатися звичайним оптичним мікроскопом. До певного часу в існування організмів, які людське око побачити не може, не вірили. Потім це твердження було переглянуто завдяки оптичним інструментів - предкам сучасної мікроскопа. Спочатку мікроорганізми іменувалися «анімалікулясами» («маленькими тваринами»), а зараз вчення про їхню поведінку і будову отримало назву мікробіології. Завдяки дослідженням в цій області вдалося пояснити багато процесів, які раніше вважалися неможливими. Крім цього, дослідники-мікробіологи довели неможливість перетворення неживих речовин або тіл в цілісний живий організм. 
Для того, щоб пізнати навколишній тваринний і рослинний світ, необхідно знати, які науки входять в біологію, і які взаємозв'язки між ними спостерігаються. Знаючи основні передумови загальної біології, можна їх проектувати на ботаніку, зоологію, анатомію людини, і робити власні висновки. У всіх галузях біології діють приблизно одні й ті ж закони, що дозволило сформувати загальну систематику живих організмів, і виділити риси, які відрізняють їх від світу неживої природи. 

4. Роль біології в житті людини.


Жива природа — це головний ресурс людства, запаси якого вже суттєво підірвані. З кожним роком зростає дефіцит питної води. Забруднення повітря й неприродні продукти харчування призводять до появи раніше невідомих хвороб. Незважаючи на виведення нових, більш продуктивних сортів рослин та порід тварин, кількість голодуючих на земній кулі не тільки не зменшується, а навіть збільшується. Причиною, перш за все, є зміна клімату, що призводить до посухи та неврожаю, а також зменшення площі орних земель, зниження родючості ґрунтів.
Глобальною проблемою людства, яка в ХХІ ст. вийшла на перше місце, стали взаємини людини й природи. Серед конкретних екологічних проблем зазвичай визнають зміну клімату, дефіцит прісної води, перетворення орних земель на пустелі, деградацію рослинності, зростання чисельності населення, забруднення ґрунту, води й повітря відходами виробництва, потоншення озонового шару, виснаження природних ресурсів, появу й поширення нових захворювань. Зрозуміло, що без пізнання й опанування людством правил і законів життя природи, без переходу промисловості й енергетики на екологічно чисті, так звані безвідходні технології, без впровадження останніх досягнень біологічної науки в сільське господарство та медицину, подальше існування сучасної цивілізації виявляється просто не можливим.